top of page
  • ardesignreality

Recept na posledné úpravy

Aktualizováno: 8. 1.

Je to jedna z najčastejších otázok, ktoré interiéroví dizajnéri dostávajú od svojich klientov.

Mnohí už majú základný nábytok, chýbajú im však posledné detail, vďaka ktorým by miestnosť pôsobila útulne a zaujímavo. Takže povedzme si ako sa pri zariaďovaní dáva bodka a čo možno urobiť, aby sme sa dostali do cieľa.

Ani by som neverila, keby som nezažila, že nie všetci ľudia , si vedia dobre rozmiestniť vo svojom byte doplnky, dekorácie. Na veľkú stenu dajú malý obrázok, malý koberec pod malý stolík k veľkej sedačke, .... v priestore treba vyvážiť jednotlivé hmoty – materiály a proporcie. Na to treba vnímavosť, cit, prax. Tieto veci sa učia a cibria na strednej a vysokej umeleckej škole. JA mám strednú umeleckú školu v Kremnici a hneď by som si ju zopakovala ešte raz.

No ale vráťme sa k téme zútulňovania.


Čo sú teda "zútulňovače" ?

- Izbové rastliny,

- Pekné kreslo

- Krásny výhľad cez veľké okná

- Niečo nad čím človek žasne- kde ste zohnali toto – napr. umelecké dielo, kuriozita z blšieho trhu, hand made výrobok, samorast....

- Rodinné fotografie, suveníry, zdedené predmety

- Pekná miska na konferenčnom stolíku

- „Známky života“ – čiže nie ako vo výstavnej miestnosti obchodu s nábytkom – papuče, okuliare, šálka,

- Bytový textil – koberce, vankúšiky, závesy, deky....


Dizajnéri využívajú zoskupenia predmetov, aby upútali pozornosť, zvýraznili pocit, štýl..... tomu hovoríme zátišia. Ako zoskupiť predmety do zátišia má svoje pravidlá. Riadime sa horizontálnymi a vertikálnymi líniami, ťažiskom....podľa zásady zlatého rezu.

Čo je zlatý rez? O tom by sme mohli viac povedať v ďalšom rozhovore.

Pracujeme s nepárnymi počtami, veci trochu prekrývame, pracujeme s rôznymi veľkosťami predmetov.

Dovolím si povedať, že toto vyžaduje prax a cit. Aj zdanlivo nesúrodé veci sa dajú použiť v jednej miestnosti – to považujem za najvyšší level dizajnérskych schopností. Vyjde z toho eklektický štýl, ale odzrkadľuje osobnosť majiteľa. Prirodzene sa obklopujeme vecami, ktoré máme radi, niečo nám „hovoria“ , spájajú sa so zážitkami – suveníry z ciest napríklad, zdedené veci.


Dnes máme množstvo inšpirácií na internete, v obchodných domoch a pod. Netreba sa ale stresovať, ak všetko so všetkým neladí, domov odzrkadľuje našu osobnosť, bývame tam my, a my sa tam máme cítiť dobre ....

Každý priestor sa dá doladiť, so zachovaním nosných častí nábytku. Môže ísť len o malý kúsok – tyrkysovú vázičku, ktorá opticky prepojí tyrkysové škvrnky v koberci. To by sa dalo brať ako základné pravidlo - opticky prepojiť farby, doplniť farebný akcent.

Bytový textil má najväčšiu zútulňovaciu silu.

Tieto schopnosti sú dôležité aj v mojej práci realitného špecialistu – malými dizajnérskymi, finančne nenáročnými úpravami doladiť predávanú nehnuteľnosť a tým vyvolať pozitívnu emóciu pri obhliadkach.1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page